Za zpestřující zkušenou keramickej vandr do GB

P. Jurníček   (12.3.2014)
Zdravim vsechny čtenáře a příznivce artkeramiky a keramiky vůbec.

Rozhodoval jsem se mezi jedním běžným článkem po návratu a mezi třemi článečky aktuálně teď než moje postřehy a zážitky zapadnou bez ladu a skladu mezi ostatní.

velky_obrazek

oliho obydli a pro ted i moje

Já a moji hostitelé jsme se rozhodli pro druhou pracnější variantu s tim, že by mohla být pro vás čtenáře zajímavější a že můžete aktuálně reagovat a doptávat se na to co vas zajíma, ať už z hlediska cestovatelsko- osobního,nebo profesně -odborného,čímž jsem definoval dvě roviny vyprávění v nichž se budu pohybovat.

Dobrá tedy, některé z vás bude možná zajímat,jak se taková možnost, strávit dva týdny v GB , trošku učit, trošku spolupracovat, trošku si vyrábět svý a nakonec i prodávat namane. Náhodou-nebo jak se u nás říka po haluzi.

velky_obrazek

bilovo obydli

Jistá Petra Grossová pojala před sedmi lety za muže jistého Olivera Herforda z mista zvaného Upper Court, což je asi 100 km východně od Bristolu.

Oli, keramik, stejně jako vetšina z nás, kdekoli je, snaží se navštívit jiné keramiky. A tak Petřina maminka vystříhla Olimu článek z nějakých novin, který byl shodou okolností o mě.

V nějakém registru řemeslníků našli také kontakt na Tomáše Macka a navštívili ho jako prvniho, ten je ujistil, že navštěvu ve Zbýšovské hrnčírně by rozhodně neměli vynechat a tak došli i na mě.
velky_obrazek
velky_obrazek

oliho pottery

Oli se asi dva roky chystal k nám do kurzu s tím, že možná přibere i tatínka Bila, který se též keramikou zabývá, nicméně slovo dalo slovo a nakonec byla hora ráda, že se může vypravit za Mohamedem.

Upřímně se přiznám, že po deseti letech v tom našem městečku, kde by se korupce dala krájet a kde komunisti třikrát denně vytrubují rozhlasem světu na odiv svůj nechvalně známý etický a morální kodex a hraje jim k tomu Helenka Vondráčkova, Míša David a občas si přisadí i Eva a Vašek.

Objevil se tedy u mne po té letité masáži jakýsi duševní reflux. Využil jsem tedy laskavé nabídky a vzácné příležitosti a vydal se na čtrnáctidenní výlet do GB.

velky_obrazek

snek z australie

Cestovatelsko-osobní rovina.

Protože jsme dva roky po sobě létali s rodinkou na Sardinii na dovolenou, nebyl takový problém zorientovat se v nabídce Ryanair. Milým překvapením bylo, že můžu letět na občanku, bo pas mi právě propadl. Nikdy jsem neletěl z Brna a musím říct, že brněnské letiště bylo pro mne dalším malým milým překvapením. Je velmi pěkné a myslím že dostalo i nějakou cenu za architekturu. Mimochodem, Brno-Londyn jsem letěl za 800,- dá se i za 500.

Refreshing- je osvěžující prostě vypadnout. Legrací jako že se v abutobuse slušně anglicky zeptáte, jestli si můžete přisednout a za čtyřicet minut mlčení vás osoba znělou češtinou ujistí, že zastávka, kde hodláte vystoupit rozhodně není Viktoria London. Dobrý důvod dát si spolu v traveler Pubu pintu, být London Pride-hrdost Londýna, no nevím.

velky_obrazek

toho neznam nebo jo?

Když jsem konečně dorazil v 11:20 do Cheltenton spa. Oli samozřejmě nikde,zaujalo mne značné veselí místní mládeže v ulicích.

Kdyz Oli konečně dorazil,ptám se. Co to je? A Oli nic, středečni pařba.Chtěl bych vidět patek a sobotu. Mí hostitelé bydlí ve velmi vkusně zrekonstruovaném vodním mlýně ,který je součástí areálu-téměř malého panstvička, které vlastní Bil -Oliho otec.

velky_obrazek

oli a jeho pec

Profesně -Odborná rovina.

Oliho pottery můžete vidět na fotkách. Má tam celkem čtyři kruhy,ten na kterém točí je současný, ostatni jsou neuveřitelné výdobitky britského inženýrství, spiše v tom horšim slova smyslu. Mohu si sice vybrat na čem budu točit, ale dobrovolně jsem si vybral kouzelný starý vehikl a pomalu se kamarádíme, má to svou poezii.

Hmota kterou oli použiva ma snad všechny neduhy keramicke hmoty,též si pomalu zvykám a nakonec to nebude tak zlé. Je to těžké přiliš plasticke,lepi se to jako blázen.

V kombinaci s tím kruhem je velké výtěztví vůbec něco vyprodukovat. Oliho pracovní rytmus je velmi ležérní, věnuje velkou pozornost každému kusu zvlášť a to se mi libí. A tak jeho dílna je zařízena spiše na výrobu malých sérií, jak on říká objektů, než nějakou větší produkci.

Palí plynem, na můj vkus nesmírně rychle, za sedum hodin 1300°C a dost. Kupodivu mu ani větší věci neprasknou, nebouchnou ap.

velky_obrazek

handparty

Od původně zamýšlených pokusů s mědnatou červeni jsme upustili a hrajeme si s temmoku a popelovkama.To vyvadi z miry hlavne Bila, fascinuje ho, že něco tak obyčejneho jako popel nebo červena hlina se da použit co by glazura.

Vydal jsem se v tvorbě řekněme dvojím směrem. Jednak zkouším starší i momentální nápady ke kterým se doma nedostanu a druhak dělám něco málo s osvědčených designových fines, čímž se snažím zvýšit pravděpodobnost následného prodeje,bo bez peněz do pubu nelez.

Převzal jsem částečně Oliho pracovni tempo a tak dělám pomaličku se spoustou přestávek,za dnešek,napřiklad jsem natočil slovy šestnáct kusů zboži.

Na poměry a možnosti dilny je to porad az az.Oli třeba dopoledne obtočil jednu misu,odpoledne utočil dvě nebo tři, v pohodě.

Takže máme natočíno a zejtra to bude schnout, můžeme tedy vyrazit na výlet po hrnčárnach v okolí.

Obrázky a povídání příště.

http://www.hrncirna.cz/

Bylo nebylo, za devareto.....

Starej keramickej jezevec vylezl ze svý Zbýšovský hrnčírny a namířil si to rovnou do Anglického království ...

Pokud se chcete na něco aktuálně zeptat, tak neváhejte. Petr sleduje aktuálně web ARTkeramiky i se svými hostiteli a bude po celou dobu svý anglický anabáze reagovat a budeme to co nejrychleji vkládat aktuálně na web, tak se zapojte a předejte info o týhle taškařici dále, ať je vidět, koho to zajímá a kolik nás to tu sleduje. díky za spolupráci, tm

Artkeramika internetový obchod

Související články


diskuze

macek  Jak ti tak na tebe koukám, tak je v dílně asi zima, já mám podobný pracovní tempo, ale v dílně 24°C, jak tam?
A co tvý slepičí hodiny? nejsou lordi z ostrovů spíše sovy? pěknej vejlet, užij si to a pozdravuj, tomas Odpovědět 12.3. 2.12
MK  Chtěl jsem se zeptat za kolik to tam ,,lordi,, prodávaj, ale když jsem četl to pracovn tempo tak asi za balík :D Keramikou se asi přímo neživěj, že?
Za 7h na 1300°C .....? Proč ne kdybych pominul to, že zezačátku porcelán pomalu dosouším jelikož má dílnička je vlhká tak to jedu i rychleji.
Jinak možná takový dotaz na Oliho - včera jsem se skrze kolegu v německu dozvěděl o porcelánové hmotě Audrey Blackman Porcelain od Valentines Clay - nemá s tím zkušenosti? Odpovědět 12.3. 7.29
Petr Jurnicek  Je holym faktem ze sou vuci zimne odolnejsi,i deti.
Kdyz nezatopim tak muze byt podlepocasi,12-15.
S Olim si vtech slepicich hodinach pasujem.
Chodime do hajan kolem desate,pohodenka,lazne. Odpovědět 12.3. 10.10
Petr Jurnicek  Reakce pro MK at je to kdokoli.
Jestli se ptate na primo Oliho ceny,jsou zhruba trikrat vyssi nes u nas,nicmene to zhruba odpovida drahote,ve vysledku Oli neni ani drahy ani levny,nekde mezi.
Kupodivu se keramikou zivi,nicmene nezanedbatelnou cast jeho prijmu tvori hand partys.
Se zmynenym porcelanem zkusenost nema.

Odpovědět 12.3. 10.18
MK  Ať je to kdokoliv - jsem takovej zdejší ,,fantomas,, :) - Michal Kus.
To je škoda, ten porcelán, dnes jsem jen tak nakoukl na LEHMHUUS a když jsem viděl ten výběr chtělo se mi brečet :) mít tu možnost, což Oli zřejmě má - u nich bude taky bohatý výběr, tak si vyhraju :) Odpovědět 12.3. 12.59
Jura  Co si mám představit pod pojmem ,,hand partys,,?Za odpověď díky.
Jura Odpovědět 12.3. 14.02
Jura  Jo tak.Dle popisku pod obrázkem výše zřejmě ,,kurz,,.? Odpovědět 12.3. 14.05
Petr Jurnicek  Zdravim te ,a uvedu na pravou miru,nebyla to hand party ale hen party,coz je divci rozlucka se svobodou,v prekladu slepici party, pro nas to je ale v podstate kurz,jen ty lidi vydis jen jednou,jinak dela samozrejme normalni kurzy. Odpovědět 12.3. 14.48
Patrik Folíř  Čau Petře, moc pěkné a inspirující.
Myslím že je užitečné a hlavně v rámci zachování duševního zdraví důležité, občas vylézt z dílny ven a podívat se přes kopec:-).
Už se těším na pokračování, hlavně tedy na to, kolik hrnků je třeba prodati aby našinec v pubu se mohl do rána radovati:-) užij si to tam .. Odpovědět 13.3. 7.55
Petr Jurnicek  Ahoj,hrnkek je tak za 300-500,pinta piva v pubu za stovku.
Takze az tak moc hrnku prodat netreba,na vetsi zizen je jiste lepsi zajit do obchodu ,tam je biir tak za tri petky i ,min.
Predevcirem sem posedel s dobrym chlapikem s urugvae nebo tak,jmenuje se Banado,jeho holandska manzelka trvala na tom ze me musi manzelovi perdstavit , no a s manzelem sme snedli pul ovce,vypili dosti spiritu a jeste sme to zakoncili pubu.
Chlapik ma dobrej job,vyucuje nejakou duchovni nauku,ale vybornej smysl pro humor,strasne sme se nasmali.Nicmene kocovinka pekna. Odpovědět 13.3. 10.00
macek  Ahoj, tak abys měl další témata ke zvědům, posílám pár otázek, co se mi tu sešlo a řeší se i mimo řádky v kuloárech.
1. je v zemi dostatek kamenných obchodů a galerií co by živily keramika s běžnou tvorbou ...hrnčířinou atp.?
2. kolik musí navštívit za rok prodejních akcí, aby se mohl věnovat jen svýmu řemeslu.?
3. Starají se tam o existenci trhů, prodejních akcí, především profesionální kurátoři, galeristi?
4. Nebo se zapojují nějak i samotní keramici, popřípadě nějaká sdružení či spolky?
5.Jak se informují o dění? mají nějaký info web? časopis? sociální sítě?
6. Dělají něco pro přiblížení řemesla běžnému lidu? workshopy atp?
7. A co by doporučili zlepšit českému keramickému prostředí, znají-li je vůbec? nebo co by je přilákalo na náš trh?

To je jen něco z mála věcí, co jsem už mnohokráte slyšel řešit, probírali jsme je s mnoha lidmi u šálku i mi přišly do mailu. Snad jsem to napsal srozumitelně a vybral to nejdůležitější. Trošku se od těch otázek odvíjí i dění kolem keramiky tady na našem malém hřišti. A když už se tu rozjíždí tento malý diskusní klub, tak přikládám do krbu... díky a užívej ostrovního vzduchu, tomas Odpovědět 13.3. 10.28
Petr Jurnicek  Popravde receno,mam uz otazky pro Tofa pripravene,a chystamse mu prave telefovnovat abychom se pokudmozno domluvili na vecer,a vic rozhovoru se tady nechystam delat.
Nicmene to projdu a pokusim se to do sebe zakomponovat,bo nektere z mych otazek se tykaji tehoz byd v obecnejsi rovine,jeste na tom zapracuju.
Zatim P. Odpovědět 13.3. 10.38
Petr Jurnicek  Dals mi stema otazkama zabrat,a vazne sem chvili nevedel co stim, v takovem okaziku je nejlepe se poradit a nakonec bylo rozhodnuto ze rozhovor s Tofem nechame tak jak je pripraveny a na tyto tvoje konkretni otazky muzeme s Olim klidne odpovedet,tady v diskuzi,ok?
Jinak prave vyrazim pesky za Tofem s flaskou cervenyho,tak me drz palce at tu bitvu s anglictinou vybojuju obstojne.
Zdar. Odpovědět 13.3. 16.27
macek  JAsný, to bylo tak do pléna, klidně k tomu může říct svoje přeci kdokoli :-) Odpovědět 13.3. 17.22
Petr Jurnicek  Myslim pretele ze se mate na co tesit,dalsi prispevek bude spracovan behem nedele,tzn. na artkeramice snad v pondeli.
Povazte,kdo z vas pracoval v Lesotho[cernoske kralovnstvi v horach nad JAR], v Keni,ve Francii,USA,nez nasbiral dost zkusenosti aby v triceti letech zalozil vlastni hrncirnu.Koho z nas uzivy prodej jen ciste z diny a dva trhy rocne.Neuveritelne.
Dokonce byla rec i o tom ze jejich asociace ma zajem na tom zvat i keramiky s kontinatalni evropy i s ceska.
Myslim ze by bylo dobre aby takova pripadna pozvani byla jaksi demokraticky zverejna na artkeramice aby k nim mel pristup kdokoli,ne jen predsedove keramicych svazu a jejich oblibecni.Kde takova pozvami ,temer bez vyjimky konci.viz Groh.
Tzn,mi neoganizovani bez kamaradicku,prominte mi ten viraz,ale muzeme si leda tak POLIBIT PRDEL.
Snad alespon v tomto pripade by se dalo zaridit, aby hra byla fer,pokusim se ,zaridit to.
P. Odpovědět 13.3. 19.22
Vladimir Groh  Ahoj Petre Jurnicku ! Vidim, ze to u te jedne flasky cerveneho, co jsi s sebou nesl, demokraticky neskoncilo a u Tofa bylo asi slusny mejdlo !
Tak se tesim na postkocovinove pokracovani !
Zdravi
Vladimir Groh Odpovědět 13.3. 20.41
Petr Jurnicek  Ne ,ne,Tof se rozhodl vyuzit lahev cerveneho zrejme k zabavnejsim ucelum,nez vychlastat to se mnou.
Nejspis olizne Merlotu se svoji pani.
Byl jsem pohosten anglickym cajem s mlekem a sladkym zakuskem. Dokonce jsem obdrzel knihu co by darek k narozeninam.Budu se muset pro zitra bez kocoviny obejit,
mame s Olim a lot of what to do.
Diky za podnetny prispevek
P.J.

PS:bezpochyby je zde dost prostoru se k problematice sdileni informaci vyjadrit.Rekl bych ze ctenari artkeramiky jsou jedno velke ucho..mhh oko?Odpovědět 13.3. 21.15
MK  Kámoš říkal, že jediný co uměj v těchto končinách ,,pálit,, je whisky :) Odpovědět 13.3. 22.17
Sandra  Já tě žeru, fakt! :) Odpovědět 14.3. 7.06
MK  Bylo na mě? ;) Odpovědět 14.3. 18.05
Mirka  Fakt sranda, opravdu se bavím, a pak se všichni diví, že spolu keramici nic nedělají - jeden stále brečí, druhý má pochroumané ego - teda chlapi dejte se dohromady!!! Pro ustavičné brečílky: posledních pár článků zde vám krásně ukázalo jak se to dělá: 1. vyrobit kvalitní konkurence schopnou keramiku, 2. dostat se na zahraniční prestižní trh, tam kde máte ještě i jiné zájmy (třeba si koupit porcelán), 3. prodat za zahraniční ceny díky profesionální prezentaci a propagaci, 4. nakoupit co potřebuji a s penězi odjet žít k nám domů, kde je několikanásobně stále levněji. 5. Pracovat na sobě, učit se, zkoušet nové věci, aby tomu bylo stejně i další roky. Doma v dílně vás nikdo neobjeví - projela jsem kus světa a věřte mi: špičkových keramiků je opravdu hodně. Pro pošramocená ega: když se budeme hádat, tak spolupráce nepokvete a to by bylo škoda (nejste sami co museli kdeco spolknout) a navíc - na všech mezinárodních soutěžích, ve všech galeriích je vždy někdo, kdo z velkého množství vybere, i tady to někdo bude muset dělat. A jak jsem si již stihla všimnout kurátorů se zaměřením na keramiku se v Čechách jaksi nedostává. Takže by se vám v budoucnu klidně mohlo stát, že se do té pozice také dostanete - neboli nesuď, dokud si sám nevyzkoušíš.

Jinak Petře přeji příjemný výlet a doufám, že bude více foteček. Když fotky nalouduješ na Picasa, tak se sem ta prezentace dá dát. Anglie je země s poměrně zajímavou přírodou a architekturou: kamenné zídky, úzké silnice a kamenné domy s železnými okny s jedním sklem - pořád na co koukat. Dostáváš do postele láhev s horkou vodou? Vyřiď pozdravy tvým hostitelům. Naber energii a zotaven doraž. Odpovědět 13.3. 22.22
jiri  Moc dobrý, jen tak dál...kdyby jsi se snad nudil, tak tam v tom kraji působí i pan bonsai keramik - Dan Barton - kdysi jsem ti na něj dával kontakt a myslím jste spolu mluvili... Odpovědět 14.3. 7.57
Petr Jurnicek  Reakce pro Mirku, ano hned prni moc jsem nasel v posteli termofon.
Reakce pro Jiriho,zkusim se poptat,budem ted uz jen vicemene glazovat a palit ,takze nejakej cas snad vyzbyde.
Reakce pro Vladimira,premnozili se ti v prispevku vykricniky.
A legracka nekonec.
Bud Bill anebo my jsme to nejak popletli,kazdopadne Bill vcera odpoledne dorazil na lekci toceni taliru a dilna prazdna.
Plete si me s ceskym zahradnikem Martinem a nedi divu kdyz jsme oba polaci. Odpovědět 14.3. 8.48
Petr Jurnicek  Jeste si tak u snidane rikam?
Co to ta Mirka musela spolknout? Odpovědět 14.3. 9.24
Mirka  U snídaně??? hned po ránu??? Měla jsem na mysli spíše různé urážky, poučování nebo zařazování do škatulek. Odmítnutí nebo neschopnost zúčastnit se akce, na kterou by keramik rád jel nebo tam rád vystavoval považuji ale za běžné, spíše každé přijmutí je pro mne velkou radostí a samozřejmě mne velmi těší, že se obvykle radovat mohu. Když se to ale nepovede, není důvod se čílit, povede se to příště, je nás keramiků prostě jen opravdu velké množství a tak nemůžeme být všichni všude.
Jak je tam u vás? Tady máme dnes super nádherný den. Jdu do dílny, hlína volá. Odpovědět 14.3. 13.18
Jaja  Zajimave, cekam zvedave na pokracovani - reportaze i diskuse. :-) Odpovědět 14.3. 12.46
Petr Jurnicek  Mam chvilku nez se uvari ryze a rad bych napsal jedno.
S Mirkou souhlasim v podstate jen v jednom,ze handrkovanim a snahou se urazit-ze Vladimire, se k nicemu nedostanem.
Obavam se vsak ze dokud se nevyhrabeme z toho udoli jednookych kralu mezi slepimy,hranim vyhradne na vlastni branku,nebo jen na vlastnim pisecku,jak chcete.
Nema cenu se o cokoli snazit.
Kazda era ma svuj pocatek i konec a budu rad kdyz nase soucastna diskuse tady na artkeramice se stane pocatkem te lepsi ery spoluprace.
Pokud se najde nekdo ,kdo s timto mym nazorem muze souhlasit,necht svuj souhlas zverejni.
Z Upper Court,vas Petr Jurnicek

Odpovědět 14.3. 13.18
macek  Určitě se nebráním tady cokoliv, co pomůže keramice a potažmo keramikům, zveřejnit. Ale koho mají ti pořadatelé kontaktovat? Spolky atp. mají holt nějaký statut a přehled. Problém je jistá uzavřenost. Ale sám netuším jak to řešit? Diskutující tu na ARTkeramice se povětšinou známe osobně až na malé výjimky, ale kdo má přehled o všech autorech a jejich tvorbě? Kdo dokáže s pořadateli a kurátory komunikovat. A jakým jménem? Vždyť i na Beroun se někteří kvalitní autoři nedostanou a o některém jiném zboží by se dalo dosti pochybovat?
Tady bych se spíše chytil Vladimírova návrhu a uvažoval o nějaké prezentaci keramiky, samozřejmě, že transparentně a budu rád, když pomocí tohoto webu.
Nikdy jsem se nechtěl nikam extra zařazovat a o úrovni svých prací spíše neustále pochybuju, kam si mohu dovolit jít? ale jak určíme kdo bude reprezentovat, zastupovat, vybírat či jednat?
Do toho bych si teda netroufl? a profesionální kurátor je asi troška nereálný? Nebo by se někde daly sehnat nějaké zdroje?
Petře mají na ostrovech nějakej návod? Novinkám se nebráním,spíš je vítám, ostatně každý pokus o zlepšení stavu, ale jsem spíše pesimistický realista.

Odpovědět 14.3. 19.52
Petr Jurnicek  
1. je v zemi dostatek kamenných obchodů a galerií co by živily keramika s běžnou tvorbou ...hrnčířinou atp.?UDAJNE ANO,SPOUSTA
2. kolik musí navštívit za rok prodejních akcí, aby se mohl věnovat jen svýmu řemeslu.?TOF DVA OSTANI ASI RUZNE
3. Starají se tam o existenci trhů, prodejních akcí, především profesionální kurátoři, galeristi?TAK PADESAT NA PADESAT
4. Nebo se zapojují nějak i samotní keramici, popřípadě nějaká sdružení či spolky?URCITE TOMASI
5.Jak se informují o dění? mají nějaký info web? časopis? sociální sítě? SAMOZREJME,VSECHNO CO JSI JMENOVAL.
6. Dělají něco pro přiblížení řemesla běžnému lidu? workshopy atp?lIDI TU MAJI LEPSI POVEDOMI U KERAMICE A TECHNOLOGII,WORKSHOPY ANO,TADY VE WALLESU JE KAZDY DVA ROKY TAKOVA MEZINARODNI AKCE.
7. A co by doporučili zlepšit českému keramickému prostředí, znají-li je vůbec? nebo co by je přilákalo na náš trh;JA BYCH REKL ZE MORALNI KREDIT,A CO BY JE PRILAKALO NA NAS TRH SI NEDOVEU PREDSTAVIT,LEDA CESKY HOLKY. Odpovědět 16.3. 9.47
MK  No, když se to tu stále tak nějak rozebírá a né jenom zde.

Nějak si nejsem jist, zda ta neustálá snaha někde něco ukazovat, přibližovat lidem a pořádání workshopů není spíše kontraproduktivní.

V dřívějších dobách nic takového nefungovalo - keramiku dělalo ve srovnání s dneškem ,,pár profesionálů,, a nebylo to tak rozšířené, proč asi netřeba moc řešit, že. Na druhou stranu díky tomu nevznikaly mraky ,,šmejdů,, a řemeslo bylo tak nějak drženo na dobré úrovni.
S tím jak se teď keramika stává snadno dostupnou, to samozřejmě má jistý přínos i pro ty lidi z oboru, snáz se dostanou k novým postupům a td, na druhou stranu, právě díky těm různým kurzům keramiku dnes dělá kde kdo, což vede v našich malých poměrech k přesycení malého trhu a devalvaci řemesla.

Napadá mě proto otázka, zda není hlavní problém spíše v tomto. Jelikož znalej keramik, který dělá třeba dobré věci musí také hlavně prodat a tím, že si začně kolem sebe ,,pěstovat,, skupinku hobíků, pod ,,viděním,, toho, že jim udělá osvětu a vysvětlí co je dobrá a co je špatná keramika si ve skutečnosti spíše škodí. Kurzisté potom sami začnou dělat keramiku, často se žalostnou řemeslnou úrovní, možná si tak ,,náš keramik,, získá zákazníka na pár kousků, jenže v širším pohledu si pěstuje na našem malém trhu hlavně konkurenci a připravuje se o další zákazníky a o tom to hlavně v užitkové keramice je, jelikož bez prodeje jí nikdo dělat dlouhodobě nebude.

Možná bychom se neměli neustále šťourat v tom jak to funguje jinde, jelikož jinde je také větší kupní síla a keramika se tam nestala ,,ze dne na den,, hlavní náplní volného času široké skupiny lidí.

Možná, že to bude mnohým připadat ,,sobecké,, a já nevím jak dál, ale možná by české keramice pomohlo hlavně tvrdé oddělení keramiků profesionálů od hobíků - těch co se keramikou skutečně živí a znají postupy, od těch co dělají keramiku ve volném čase a chodí si pro rady a tak nějak ,,opisují,,. Ono takové uzavření se a hlídání si ,,výrobní tajemství,, v širším pohledu znamená mít menší konkurenci a menší konkurence znamená lepší prodej což povede k menšímu počtu článků o hledání tajemného grálu a trávení více času v dílnách nad hromadou zakázek - a o to nám asi jde hlavně ne?

Chápu, že je dnes v módě podělit se o znalosti, ale to, že to takto funguje ve světě, neznamená, že to tak bude fungovat v našich ,,specifických,, podmínkách.

Myslím, že to stojí za zamyšlení a není to jen můj názor.... Odpovědět 16.3. 14.29
Figulus  Mysleme víc na zákazníka. Mnoho našich problémů tak rázem zmizí. Odpovědět 16.3. 23.09
Petr Jurnicek  S timto nazorem se nemohu stotoznit,kdo opravdu umi prosadi se i v narocnejsich podminkach a ty jsou pro nej konec koncu vyzva.Je to otazka poctivosti pristupu a sebevedomi.Takze dusme potencionalni konkurenci a az ji dokonale vydusime muzeme delat i celkem smed?Kdyz pak konec koncu nebude co jineho ke koupi?Pro nazornost prehanim.Nepride mi to prilis zdrave a talentum prospesne.Tento nazor mi prijde uzkoprsy a jako vystrizeny z udoli jednookych kralu.
Odpovědět 16.3. 19.39
Petr Jurnicek  Prijde mi to asi takove viteztvi jako kdyz sedmilety chlapec porazi v behu dvoleteho brasku.
A jak my bychom zacali kdyby se na to vsichni divali takto.
Odpovědět 16.3. 19.55
MK  Tak to zas myšleno nebylo. Stále tu ta konkurence bude takže určitě by nedošlo k tomu, že lidi začnou dělat šmejdy jen proto, že odpadlo pár hobíků. Myslím, že kdo má nějakou profesionální čest tak by šmejdy nedělal i kdyby byl jediný výrobce v regionu. Zajisté, že konkurence je zdravá, nepsal jsem nic o nekonkurenčním prostředí.
Spíš jsem to celé myslel tak více tu keramiku ,,profesionalizovat,, třeba na výrobu užitku zavést koncesovanou živnost. To by bylo efektivní opatření - ti co se keramice vyučili vědí co a jak mají dělat, zároveň by se tím mohlo přistoupit k nějakému účinějšímu způsobu získávání atestů a zrušit některé nesmyslné požadavky - lidově řečeno asi nikdo z nás by si nenechal operovat nohu od ,,doktora,, co si udělal měsíční kurz.
Co tím chci říct - užitek pokud má být užitkem musí v první řadě splňovat nějaké ,,požadavky,, a upřímě řečeno - o těch 80% hobíků nemá tucha.
Plácání sošek bych určitě nijak neomezoval, ale v tom užitku by bylo třeba udělat nějakou čistku.
Zdravé konkurence je tu až až..... Odpovědět 16.3. 20.48
Mirka  Nevím jak si můžete být jistý, že ti, co se keramiku vyučili vědí co jak mají dělat. Není to tak dlouho, co přímo zde na artkeramice jeden takový tvrdil, že používat olovnaté glazury s dětmi je v pořádku. Příkladů bych našla více, pokud si přejete, abych svou domněnku, že "vyučení" není zárukou ničeho dále podpořila. Osvěta je nutná pro všechny - vyučené i "hobíky" a tudíž udržování si "tajemství" v dílně, je myšlenka lidově řečeno "úplně mimo mísu". Odpovědět 16.3. 21.28
Mirka  Tak vidíš Petře Jurníčku, zas další věc, na které se naprosto shodneme. Jen mi není jasné jaká "výrobní tajemství" to chce MK hlídat - nevšiml si snad ještě, že něco takového dnes již neexistuje? Klidně mu to ráda dokážu. Nepřipadá mi to sobecké, připadá mi to trapné a rozhodně se nikdy v budoucnu nehodlám ztrapňovat děláním "tajemství" z něčeho, co kdokoliv najde na pár kliků na internetu. MK by měl vědět, že o technologii to není - technologie je základ - základ, na němž se dá stavět, ale jak kdo postaví - to už je jiná, tam je už část toho úspěchu, ale jen s technologií to opravdu nikdo daleko nedotáhne. Krásná ukázka toho o čem mluvím je zde - http://www.materialtimes.com/vsimame-si/alchymisticke-pokusy-ve-skole.html - studenti UMPRUM dělali to čemu mi říkáme "testy ošklivostí" - prostě zkoumali a zkoušeli možnosti a chování materiálů - na výsledcích je již však zřetelně vidět, že jen někteří dovedli výsledky zajímavě zpracovat. Tzn. není důležité vědět jak něco udělat, ale jak s tou informací naložím, jak ji využiji. Na co efekt použiji atd. Já jsem si už svou kandidátku na sledování vybrala - učit mne baví a sledovat a fandit talentovaným lidem (ať už ze škol nebo "hobíkům") také. A nehodlám na tom nic měnit! Odpovědět 16.3. 21.05
MK  Mirko tak na tom nic neměn. Jen potom nechápu proč tu vznikají články a diskuze, kde si lidi ztěžují jak je těžká doba a co a jak začít měnit aby se měli lépe - když ta konkurence nikomu z Vás vlastně nevadí - a je logické, že na malém trhu může být prodáno jen určitý počet výrobků - to jest uživí to jen ,,pár,, keramiků.
Ano jen o technologii to není s tím souhlasím, jenže ruku na srdce - na kurzu Vás nikdo technologii nenaučí a dělat něco podle návodu je krásná věc dokud se neobjeví první problém. A to je to na co sem chtěl poukázat, člověk který se něčemu učil se dopídí jak ten problém vyřešit, člověk který dělá keramiku na základě pár hodinových kurzů a nějakého návodu ten problém často ani nepozná.
To, že tu někdo hlásá, že olovnatá glazura dětem nevadí - nevím co k tomu dodat - ale to se zřejmě jedná o jedince.
Na závěr, nikomu nic nevnucuji a ani nehodlám a nemůžu. Jen jsem chtěl poukázat na to, že problém může být i někde jinde. Odpovědět 16.3. 22.22
macek  Osobně jsem chtěl něco studovat, ale nemoh jsem díky své drzosti a jistým náladám společnosti a doby. Pak jsem už raději pracoval a musel se nějak živit a keramiku jsem studoval za chodu.(samostudium pokus omyl a byl bych tehdá , ostatně i nyní vděčen za každého moudrého a ochotného učitele.) Snažím se ji dělat dobře a atesty mám cca na 20 druhů zboží. To že to mnozí nedodržují a švindlují je otázka jiná. To je o lidech. Předávat zkušenosti a podporovat talenty je myslím dobře. Rozhodně fandím těm šikovnejm a rád budu třebas jen malou kapkou co se podílela na jejih cestě k úspěchu a poposunula něco k lepšímu. Zajisté budou po mě lepší a lepší, takže budu spokojen pokud se mi bude dařit se živit tím, co mne baví a nebudu se za to muset moc stydět. Mám pocit že tu až tak nejde o stěžování si na dobu, ale konstatování situace a stavu a spíš trošku něco jako nabádání k činnosti a zlepšení stavu? Odpovědět 16.3. 22.44
MK  Tomáši ty jsi ale výjimka :D Odpovědět 16.3. 22.51
Mirka  Proč tu vznikají články, kde si lidé stěžují nevím, teda vlastně ani nevím, které máte na mysli - Tom se tu občas snaží rozvířit diskusi nebo je zrovna nahněván na státní organizace, které něco přislíbili a pak nedodrželi, ale stěžování si, pokud to stačím sledovat, probíhá hlavně v diskusích.


Můj trh malý není, tedy pokud si náhodou nemyslíte, že svět je malý. I když... To by ale byla diskuse na jiné téma.


Znám hned několik příkladů lidí co jim kurz stačil, aby se odrazili a vyvíjeli dál.

Jedinci jsou na obou stranách. Proto nemám ráda škatulkování ani rozdělování, natož pak oddělování.

Z mého pohledu se situace za posledních devět let hodně zlepšila a doufám, že se podobným směrem bude ubírati i nadále. Odpovědět 17.3. 9.34
MK  Z mého pohledu se situace spíše horší - asi máme prostě rozdílný pohled na věc :) Odpovědět 17.3. 13.58
aja  Petře zdravím a přeju "naplněný" pobyt. Odpovědět 17.3. 19.39
Soňa  Ahoj Petře, krásně jsem si početla. Díky za článek a přeju, ať se daří.
Jinak souhlasím s Mirkou. Většina lidí (teď mám na mysli nakupující) nepozná rozdíl mezi dobře zpracovanou a dobře vypálenou a mizernou keramikou, natož aby poznali raku, keramiku pálenou dřevem nebo v sodě apod. Tam, myslím, že to vysvětlování a třeba i ukázky jsou na místě.
Hezké dny. Odpovědět 17.3. 21.51
peter pavlík  zdravím a ďakujem za fakt parádný report z ostrovov petrovi.

pre MK:

ak by platilo pán kus, to čo píšete, tak by to remeslu iba uškodilo!!!
to, že napr. mirka s petrom v doupeti vedú skvelé kurzy a so všetkými svojimi dlhoročnými skúsenosťami sa bez problémov podelia je obrovské plus pre keramiku u nás/u vás/ ako takú, a nielen pre konkrétnych kurzistov.
myslím si, že problém nie je v množstve keramiky a ľuďoch, ktorí ju robia, ale práve v malej osvete, nielen medzi výrobcami, ale aj zákazníkmi. ako aj soňa píše.

takže vďaka všetkým osvetlovačom, bez nich by nebola keramika u nás ani zďaleka tam kde je.

vďaka samozrejme aj tomášovi, že to tu je stále možné. Odpovědět 17.3. 22.41
MK  Že to ještě ,,rozvrtám,, ale trošku nechápu o jaké, že osvětě se tu bavíme - on existuje snad nějaký nový postup, nebo něco co tu nebylo co se v Doupěti lidé naučí?
To co tolik nazýváte osvětou je vlastně jen ,,doučování,, základních starých postupů - to není nic převratného a nic co by ,,vyučený/školený,, keramik neznal. Takže je to sice pěkné a pro hobíky jistě poučné, ale na mém názoru, že keramiky je na našem vnitrostátním trhu přehršel to nic nemění.

Tomáš se tu často ptal kolik, že těch ,,studovaných,, u keramiky zůstává - ano je to málo - a pokud si položíme otázku proč, je to proto, že je keramika neuživí a odcházejí do jiných oborů.

Nevím zda to píši dostatečně srozumitelně - často se potkám s nepochopením - ale pokud bych uvažoval tímto směrem, není lepší vytvořit podmínky vhodnější pro ty ,,studované,, tak aby po ukončení škol v tomto oboru zůstávali a zvedli zas trošku laťku, než se pak snažit dělat ,,osvětu,, těm co o keramice prakticky nic neví a teprve průběhem let dotahují nějakou úrověň a zjišťují jak by se to dělat mělo?

To je ta dvousečnost o kterou mi zde šlo - pokud se takovýto lidé nepodpoří nebo nevytvoří se podmínky takové aby měli nějakou perspektivu, časem dojde k tomu, že se pro mladé stane tento obor neperspektivní a prázdné školy začnou zanikat, nebo učit jiné obory, a tím celá ta úroveň půjde jedině dolů. Nutno si uvědomit, že žádný kurz vás nenaučí to co x let školy - neb keramika je učení dlouhodobé a asi nikdo nebude 4-8 let docházet do kurzu, každý týden, že.

Proto si myslím, že to ,,oddělení,, nebo tvrdší podmínky stylem koncesované živnosti by keramice pomohly. To aby se prodávala jen kvalitní keramika je přání pěkné - jenže to by nějakým ,,kurzem,, musely projít potencionální zákazníci - což je nereálné. Odpovědět 18.3. 6.51
Petr Novák  Drahý MK,

Dovolím si s vámi dosti nesouhlasit, i když od "hobbíka" pro Vás asi mé názory nebudou určující (keramikou se sic docela úspěšně živím již 16let, ale nestudoval jsem ji a proto vám kazím trh a jsem hobík=nemám státem placenou školu, ale školu života a ta se dle vašeho nepočítá)

a tak jen krátce ke každému odstavci jak jste je napsal:

a) V Doupěti (či i jinde) se neučí nový postup (i když i to by se našlo), ale učí se jinak. Proto se na našich kurzech objevují i lidé ze škol. Není to "doučování" co na škole zanedbali, ale často toho co na školéch nikdy neslyšeli a nepotkali

b) Tohle je všech oborech, ale dle našich zkušeností jsou studenti po opuštění školy nepřipraveni na to "se keramikou živit". A tak je neuživí a odcházejí...možná kdyby si udělali pár dobrých kurzů (angličntina, základy marketingu a podnikání+keramická nadstavba) tak s trochou štěstí a hodně energie by se uživit mohli. Ale odchází i spousta kominíků od řemesla, že se neuživí, a jíní neví kam dřív skočit:)

c )Kdo by měl vytvořit podmínky? Viděl jsem nemálo "školou vzdělaných" keramiků s chabou produkcí dělanou "na kšeft" a nemálo vynikajících keramiků bez 4letky s razítkem. Proč by měli být ti často skvělí "profíci bez školy" trestáni? Není těch státních obstrukcí již dost?

d) Keramika není obor pro masy (nemluvíme-li o tovární produkci) Škol může být méně, ale kvalitnějších. Pokud se keramikou živíte, dobře víte, že spoustu věcí se člověk učí za pochodu a záleží na vnitřní motivaci a osobnosti zda budete produkovat trpaslíky do zahrad či sochy pro galerie. Ne na tom kolik hodin strávíte ve školní lavici, ale na vás a tom, kdo a jak vás učí.

c) Nepomohly. Keramice pomůže větší osvěta od těch, kdo o tom něco vědí. Proto nejvíce se nám daří prodávat do států, ve kterých je keramika hodně šířena, obecně známá. Tam, kde i učitelka ve školce ví, co je to celadon a pozná rozdíl mezi kameninou a majolikou, se nabízí snadno. Jen konkurence má vyšší úroveň a je třeba stále na sobě makat. To si myslím může zde někomu vadit.

Odpovědět 18.3. 9.25
macek  Naprosto souhlasím s Petrem Novákem. (ostatně su taky keramickej hobík 24let) I přesto že jsem vzešel z dob socialismu, kde se o všechny s láskou starali, fandím spíše svobodě. A ta je drahá!!! ale zajisté stojí za ten boj. A kdo na něj nemá, musí s kola ven. Ovšem pokud se změní, nic mu nebrání se svobodně vrátit. Každý jsme se sice narodili s holou prdelkou, ale pak už se to měnilo. Podmínky se různily a až v nějakém věku člověk zjistí co by chtěl dělat. A také až od nějakého stavu se do něčeho může pustit. Kdo neměl ten rozum nebo jiný faktor díky kterému by hned v mládí mohl studovat keramiku, tak těžko to bude dělat po 30tym roku života. Jednak pak se ta škola vyvolených musí platit a pokud někde na ni musíte vydělávat asi nedokážete jezdit přes polovinu republiky. A nebo si myslíte, že budete dělat třebas v dubí ve fabrice a u toho stíhat školu?
A nepočítám kolik studovaných se mě ptalo na radu, neb nějak zapoměli a nebo chyběli při mnohých trivialitách a nebo to prostě v daném provozu nedělali? A pokud nebude keramika běžnější součástí každodenního života běžného člověka, tak nikdo více neprodá. Jsme malá země, funguje sem dovoz a fungují tu i fabriky s vysokou produkcí a týmem specializovaných obchodníků. Studiový keramik nemůže nadělat 1000stejných produktů a doufat, že se to rozebere jak někde v číně. Pokud nepůjde na jejich úroveň životní i cenovou. Řekl bych že je naší poviností keramiku propagovat. Měla by být více na očích jak v televizi a časopisech,na webu, FB... tak výstavách a trzích , na uších v rádiích atp. Pokud toho nedokážeme docílit a budeme jen frflat a sedět se založenýma rukama na velké hromadě svýho zboží ve své dílně, nic nezměníme. A morálně keramice ublížíme!
Nejen že my neprodáme, ale ani ti po nás. Takže to bude naše selhání, nemyslíte? Jeden za všechny...:-)
Odpovědět 18.3. 10.14
Petr Novák  Petr Jurníčku:

Okolo té diskuze jsem to zapoměl pochválit článeček. Vždy se mi zatím osvědčilo čas od času změnit místo. Dá to ten spráný šťouch to děch správných míst.

Mnoho zdaru ve Zbýšově. Odpovědět 18.3. 9.39
MK  Ale prosím nepřehánět - to už je slovíčkaření - za hobíka považuji někoho - typický příklad - maminka na mateřské co se s postupem času nudí někde na kroužku si uplácá hrneček, kamarádky jí řeknou jak je to krásné a jak by si ho rádi koupili a tak navštíví pár kurzíků aby věděla jak ty hrnečky zlepšit - né někoho kdo se tím živí leta letoucí.

Pro Tomáše - 1000 hrnků je obrat drobného živnostníčka viz mě a na fabriku by se to muselo začít násobit :)

Pro Petra Nováka - jak se točilo z Mont Blancu? Podle mě je to celkem příjemná hmota - i když na točení jsou snažší, ale zas nic co by mělo nějak zásadně vadit - i když já mám ,,ZCESTNÉ,, názory :)

No v tomto se asi neschodnem jak to tu tak čtu nicméně o to je ten život pestřejší - mě osobně je to celkem jedno a jen jsem vyjádřil svůj názor - ani já ani nikdo z nás s tím asi stejně nic neudělá maximálně si můžem dělat keramiku dle sebe a žít dle svých představ/možností. Odpovědět 18.3. 12.32
Jana - EFRAIM autorská keramika  Za mě a naši dílnu - díky za KC Doupě a jejich osvětu. Můj muž má v docházení na keramické kurzy asi 18 let náskok, proti mě a stejně když srovnám to, co jsme se na ZUŠ po 4 letech každotýdenních docházení dopátrali s tím, co jsem zažila na 1. z několika kurzů u Mirky a Petra, je to nebe a dudy. I tak vím, že když jsem několik profi keramiků otravovala dotazy na účinky mědi, kobaltu nebo vylepšování výrobků olovnatými barvítky, dostala jsem príma odpovědi. Takže já můžu srovnat 10 hobíku a 10 profíků a za ty, co jsem potkala já, to bude hodně antiprofíkovský statistika. I tak vím, že když někde hodím náš postup - dělat vzorky, porovnávat výsledky, pracovat s křivkou v elektrice a evidovat dřevopal, 80% se směje a hodnotí, že oni na rozdíl ode mě nepoužívají ani podkladky nebo nátěry v peci. OK. Mě to nevadí. Jako hobík to neřeším, jen nechápu jejich "chvástání se" akademickým přístupem. Já přístup neřeším, dělám, co mě baví, snažíme se neustále zlepšovat a makat na sobě a jsem ráda, že KC Doupě i oslovení nečeští keramici, se mnou pracují a řeší moje dotazy i výsledky práce a to je pro mě víc, než rozdělení kotliny na profi a hobbymastery.... Odpovědět 18.3. 17.38
Petr Ševčík  Ahoj příznivci kvalitní keramiky,

byl jsem ponouknut, abych se zúčastnil diskuze, tak píšu.

Petr Jurníček je klasa, nebojí se práce, života,světa ani jazyka českého a v našem oboru po něm zůstane hluboká brázda.

Jsem introvert a diskuzí se normálně nezúčastňuji. Myslím, že přínosnější jsou články, které se vyjadřují k určitému tématu, a reakce vyjádřené zase dalšími články, nikoli spontánními reakcemi.

Když vezmu tuto diskuzi odshora, prvně bych chtěl říci, že se mi mnohem lépe diskutuje s člověkem, který se podepíše jménem a příjmením, než s iniciálami nebo přezdívkou.

Dál si myslím, že vše se dá vyjádřit různými způsoby a nepoužíval bych tady hrubé výrazy. Když se člověk drží stručné argumentace, předkládá fakta, zkušenosti, myšlenky a návrhy, má jeho sdělení větší účinnost, než když svůj projev okoření silnými slovy.

Není úplně jednoduché zaujmout stanovisko k otázce, jestli se dělit o svoje zkušenosti, nebo si je nechat jako svoje výrobní tajemství. O tom, jak co dělám, jsem zatím otevřeně říkal každému, kdo se mě na něco zeptal. Ale byli to vesměs známí, které řadím ke svým přátelům a navíc, když se zase zeptám na něco já, tak mi taky řeknou, jak to dělají. Tak se to vyrovnává a společně si pomáháme zvyšovat úroveň. Obzvláště rád
poskytnu zkušenosti vyučeným keramikům a cítím přitom jisté uspokojení, protože do prvního kurzu keramiky jsem se přihlásil v osmatřiceti letech.

Kdyby ze mě ale začal tahat rozumy někdo, koho vidím poprvé, tak budu zvažovat, co mám říct a co už ne, protože nemůžu vědět jak je na tom morálně, jestli třeba za půl roku nebude cpát do galerií kopie toho, co dělám já.

No ale když někdo prodává znalosti formou placených kurzů, je to naprosto v pořádku. Samozřejmě by o keramice měl vědět víc, než jeho žáci.

Jinak mě už nenapadá na co bych měl reagovat, tak na závěr přeju Petrovi šťastný let a hladké přistání.

Odpovědět 19.3. 1.03
MK  Zdravím Petře.
Své iniciály jsem zde již vysvětlil - zdělil celé jméno - někde nahoře - ostatně nemám se za co stydět takže MK = Michal Kus, jen jsem se tak začal podepisovat tady na webu tak se toho držím.
Silná slova zde myslím nepadly.

Čím víc nad tím přemýšlím, tím je mi jasnější, že zde se asi nenajde nikdo kdo by s tou mou ,,myšlenkou,, nějak víc souhlasil a je to logické - většina zdejších účastníků se ke keramice dostala skrze nějaký kurz, Mirka s Petrem sami tyto kurzy pořádají takže by si hodně protiřečili.

K otázce zda radit či ne - také jsem rád ochotně říkal jak co dělám já a určitě řadě lidí odpovídal na dotaz, jenže o tom to je - tito lidé se ptají stále dokola na základní banální věci a jak tu Mirka psala, že vše se dá dnes najít, potom je s podivem, že si to nenajdou. Neb to možná bude tím, že i hledání informací je pro mnohé, příliž těžké a obtěžující a je snažší se znovu po sté zeptat. Lidem kteří se keramice vyučili není potřeba tyto banality neustále omílat.
Ale dám Vám za pravdu, že o jisté postupy se s někým koho neznám také dělit nechci.

Prostě opravdu pozoruji, jak postupně ti dobří odpadávají - spomínáte tu Petra Juníčka - pěkné věci, ale na druhou stranu znám osobně celou řadu lepších točířů takových co mají ,,dar od boha,, a pár jich to již zabalilo neb na trhu vedle hrnků se srdíčky neměli šanci a rodina jíst musí. Ano někdo třeba nemá obchodní talent, výdrž a td - to je věc druhá a také otázka toho co je pro mnohé přednější - někdo na to jde zas jinou cestou viz třeba spolužák http://limitedporcelain.cz/web/ - mimochodem jeden z těch špičkových točířů.

No, ale tak myslím, že názory tu zazněli a jsme lidé tak se tolerujme - to že mám jiný názor než 99% lidí zde ještě nutně neznamená, že je horší ani lepší - je jen jiný, ostatně řada těch ,,školených,, má občas podobný názor.

A když zpomínáte po kom tu zůstane díra - pro mě osobně je to Pravoslav Rada.

Odpovědět 19.3. 7.46
jiri  Předně hezké pozdravení všem co si tu píšeme...pana Rady jsem bohužel nepoznal . Ale mám tu okopírovanou jeho knihu...půjčil mi ji kdysi Petr Jurníček...a díky jemu a pohodové atmosféře v jeho kdysi dílně jsem se ke keramice a čaji před léty dostal -vrátil...K těm prfíkům...já jsem jen strojař...ale snažím se...a také bych mohl napsat román z dotazů a odovědí v česku...a i srovnání s cizinou a jejich sdílností....a to vzdělání, mi chybí, vím to, ale pro ty starší ani není volba...Mirka může popsat diskusi v Dubí....já od toho raději odešel....a k tomu nám kolega z Německa druhý den vyprávěl o jejich pokračovacích školách....a k tomu zboží....zajímá mě jen něco....a i sbírám....mám tu pár kousků od různých lidí které znám i neznám, i ze světa ....ale u nikoho z nich netuším jakou má školu....jen jestli to dělá dobře či něčím zajímavé....a když si jdu občas něco koupit tak to dělím na užitné - tedy i s cenou....a parádičky, kde se mi to musí materiálem i zpracováním líbit....a třeba mít i sympatického autora...nebo prostředí... původ...ale asi jsem fosilie a trochu mimo....Hezký den... Odpovědět 19.3. 9.00
macek  Díky všem za příspěvky. PJ za to že to tu tak pěkně načal, Michalovi Kusovi že si stojí na svém a drží druhou stranu. A všem ostatním, že vypadá, že naše počínání má smysl. Někdy i přes rozdílné názory jsme si blíž, než se zdá. Naštěstí každý jdeme svou a krapet rozdílnou cestou a to činí svět barevnějším. Vždy když někdo otevřený přijde s nějakou novinkou, tak propluje celou naší keramickou obcí, ať už je to "černá magda" nebo "hadí kůže" a mnoho jiných. A přesto že se dostanou na světlo světa, každý je zpracovává po svém a zajisté rád řekne odkud jsou. Takže je to celkově přínosné. A poskytování informací bych viděl stylem chytrému napověz......a toho pošli na kurz.Více toto rozebírat netřeba, jednak jsme tu už o tom diskutovali a vše se přece vyvíjí. mějte se. Odpovědět 19.3. 9.58
MK  No taky bych to už raději ukončil, než tu na mě začne lítat šlika :)
PS: co ta pícka plus plyn - jak jsi to vyřešil nakonec - budou 4 hořáky na sudu/zásobníku nebo bude více dřeva? Odpovědět 19.3. 13.40
Petr Jurníček  Dva dny jsem tu nebyl a koukám jste to slušně rozjeli,vy keramičtí jezevci.Jednak mě těší že teď už je to asi nejdiskutovanější článek v dějinách artkeramiky,druhak že nevídám tak často že by Peťa Novák na něco reagoval,za jeho reakci mu srdečně děkuji a stejně srdečně ho zdravím.MK bych někdy rád osobně poznal,stavte se na šálek čaje.Řekl bych že Jirka Lang mě taky považoval za takovou negativni ikonu a když jsme se potkali v Praze,zjistili jsme že jsme jen obyčejny kluci co se rádi patlaj v blátě a rádi prospějou dobré věci.Děkuji všem za účast na diskuzi ať už řekli cokoli,stejnou měrou přeji řadu zdarů a těším se na podobné články s pera dalších dobrodruhů.Myslím že klíčem ke všemu je troška nerozumu,zproštění se dogmat a toho co je obecně považováno za rozumné a pak už to jde všechno samo.
Něco v tomto smyslu se snažím i učit frekventanty kurzů,nicméně každý si odnese to co zrovna potřebuje a tak je to také myslím v nejlepším pořádku.
S řadou pozdravů,P.J. Odpovědět 21.3. 20.36
MK  Díky za pozvání, jen nevím zda někdy klapne. Já vás ale nepovažuji za negativní ikonu. Jen mám trošku odlišné názory. S Tomášem jsem se to snažil probrat trošku hlouběji a asi se neshodneme - asi určitě v něčem, ale na druhou stranu si myslím, že se vyjasnilo kdo co jak myslel a td.
Ohledně toho ,,poznávání,, možná se sejít na trhu přes léto by bylo reálnější - Tomáše už sem k nám lákám na trh, navíc ve spojení s prohlídkou sbírek keramiky a s večerním ,,občerstvení,, u něhož by se dalo v klidu popovídat o keramice. Odpovědět 22.3. 19.56
jaja  Uplne nejlepe by se to probiralo pri spolecnem vypalu! Myslim, ze kazdy z diskutujicich ma svuj dil pravdy a ani se mi nezda, ze by tu panovaly zasadni neshody. Hlasim se mezi zapalene, nyni nepraktikujici, hobiky se slusnou odbornou knihovnou. Odpovědět 25.3. 12.55
MK  Se mi ten článek objevil na titulce a jelikož teď tři měsíce pracuji jakožto ,,potter,, v UK na Skye tak mohu napsat pár postřehů - zdejší kamení a je opravdu lepidlo - hrnek odřezávám dvakrát větší věci víckrát aby to šlo z kruhu - přirovnal bych to k nejhoršímu co sem kdy točil. Na dílně kláda, dílna vysloveně hobby je problém sem ten objem zboží vměstnat.
Otázka na Petra - bylo by možné zaslat kontakt na Oliho? Odpovědět 18.3. 11.53
Jiří Vinař  Diskutujíí keramici, ať již "profíci", či "hobíci" (sám jsem jím už 25 let.. a žiju) myslím si ,že ač se tu názory různí je dobře že, vůbec nějaká diskuze je.K čemu by byla, kdybychom si jen notovali. Samozřejmě máme všichni velice podobné problémy, jen k nim každý přistupujeme po svém. Někoho otráví, někoho nakopnou. Veškerou moudrost nesežral žádnej z nás a tak je dobře když se diskutuje a taky dělá. A ono se dělá. Jen si račte povšimnout jak úroveň vzrostla například v Berouně. Právě konkurence je toho příčinou.A třeba i tenhle web. Odpovědět 26.3. 14.26


Jméno:   Email:  
Kolik je 5+1? (antispam)