Jak vybrat vhodný hrnčířský kruh?

J. Terfler   (2.12.2006)
Autor: Ing. Josef Terfler Fotodokumentace: Štěpán Libiger
velky_obrazek
1)Kopací hrnčířský kruh

Naše firma, ARTIK STUDIO s. r. o. se sídlem v Ústí nad Labem, se prodejem vypalovacích pecí, hrnčířských kruhů a materiálů zabývá již léta. Mezi velmi časté otázky, se kterými se setkáváme, jsou dotazy týkající se výběru hrnčířského kruhu. Pokusíme se v tomto článku trochu nastínit problematiku hrnčířských kruhů.

obrazek
1)Elektrický hrnčířský kruh s klínovým řemenem (červenomodrý)

Nákup hrnčířského kruhu většinou následuje hned po koupi vypalovací pece. Podle našich zkušeností není výběr hrnčířského kruhu tak náročný jako výběr správné vypalovací pece. Přesto neexistuje jeden nejlepší model vhodný pro všechny točíře. Výrobců hrnčířských kruhů je poměrně dost, od různých „domácích kutilů“ až po renomované světové výrobce.

Při výběru doporučujeme si ujasnit několik hledisek: A)Účel - co na něm chcete vyrábět zde rozlišujeme tři skupiny použití: - příležitostné hobby použití bez větších nároků na spolehlivost a životnost kruhu - profesionální točení s menšími nároky (tzv. nižší profi třída) - začátečník, který to s točením myslí vážně nebo profesionál s nižšími nároky na výkon stroje (max. cca. 8 - 10 kg točené hmoty) - profesionální točení s velkými nároky (tzv. vyšší profi třída) - profesionální hrnčíř, který točí velké výrobky (max. cca. 50 - 80 kg)
velky_obrazek
1)Elektrický hrnčířský kruh nejvyšší třídy (koncept tří nohou, modrý) B) Cena - rozpočtové omezení Cena by při nákupu hrnčířského kruhu neměla být na prvním místě, protože stejně jako u vypalovacích pecí se levný nákup může v budoucnu prodražit. V případě nedostatečných finančních prostředků doporučujeme nákup hrnčířského kruhu spíše odložit než uspěchat. Ceny strojů, které jsou dlouhodobě odzkoušeny po celém světě zaznamenali v poslední době významný pokles díky příznivému vývoji kurzu koruny.
velky_obrazek
1)Elektrický hrnčířský kruh nejvyšší třídy (tradiční boxovaný koncept) C) Požadovaná kvalita, životnost, spolehlivost, reference Český trh nabízí hrnčířské kruhy různých kvalit. Vysoká kvalita kruhů není samozřejmostí. My doporučujeme držet se značek světových lídrů výrobců hrnčířských kruhů. Je také dobré se případně poradit se zkušeným hrnčířem. Většina výrobců nabízí pestrou škálu modelů kruhů s nejrůznějšími parametry a typy použití.
velky_obrazek
Až po shrnutí výše uvedených hledisek může následovat porovnávání technických parametrů jednotlivých modelů od různých výrobců. Vzhledem k tomu, že prodejem hrnčířských kruhů se zabýváme již dlouho, dovolili jsme si pro Vás ve spolupráci se zkušenými hrnčíři a keramiky připravit základní body, které jsou považovány za nejpodstatnější a které by měly být určitě před samotným nákupem uváženy. Informace nejsou návodem k nákupu, nýbrž jednoduché vodítko pro zákazníky, kteří si chtějí nechat poradit podle jakých hledisek správný hrnčířský kruh vybírat.
velky_obrazek
Doporučujeme si zjistit a porovnat následující body:

1) Používané hrnčířské kruhy jsou z 99% elektricky poháněné, kopací kruhy patří historii, jsou vhodné k pořádání dobových jarmarků (jako atrakce) popř. jako výzdoba starobylých prostor. K točení v masovém měřítku se v dnešní době používají výhradně elektricky poháněné hrnčířské kruhy.

2) Zjistěte si typy převodů jednotlivých modelů kruhů. Kromě toho, že každý převod snižuje účinnost motoru (výkon) zapříčiňuje také hlučnost a vibrace, což je (hned po vzduchové bublině v hlíně) největší nepřítel každého hrnčíře. Převodem rozumíme - převodové řemeny, převodovky, ozubená kola, třecí převody (např. v ČR oblíbený typ převodu pomocí puku), atd. Nejmodernější stroje nemají žádný typ převodu, motor je umístěn přímo pod točnou – tzv. přímé zapojení (tzv. DD - direct drive).

3) Při pořizování elektrického hrnčířského kruhu věnujte zvýšenou pozornost způsobu regulace otáček. Zastaralé a dnes již málo používané je použití pedálů brzda/plyn. Zvláště u začátečníků se často stává, že sešlapují oba pedály najednou. Navíc obložení brzdy logicky podléhá opotřebení. Výhodná a moderní je plynulá regulace otáček (elektricky nebo elektronicky) ať už pákou nebo odnímatelným nožním pedálem. Plně dostačující je regulace v rozsahu 0 - 250 otáček/min (rpm).

4) Důležitou veličinou je také hlučnost kruhu. Nejtišší hrnčířské kruhy se pohybují okolo 30 DB, což svou hlučností odpovídá tiššímu zapnutému počítači. S kruhy s nízkou hlučností můžete v případě potřeby pracovat téměř v obývacím pokoji aniž byste někoho rušili.

5) Průměr točny kruhu není nejdůležitější, většina hrnčířů běžně netočí zboží s podstavou větší než 30 cm. V případě potřeby existují samozřejmě také speciální nástavce na točnu pro točení většího zboží. Důležitější je spíše materiál, z kterého je točna vyrobená - mezi nejoblíbenější patří lehké hliníkové slitiny. Plastové točny mají nízkou životnost (ale jsou např. vhodné pro jemné dětské ručičky).

6) Pokud plánujete točit i větší výrobky (vázy, amfory, veliké či velmi široké mísy, objemné silnostěnné zboží např. zahradní, apod.) porovnejte si výkon kruhů. Výkon hrnčířského kruhu není ani tak určován příkonem motoru (kW), jak se zákazníci často domnívají, ale spíše jeho účinností (ta je daná sofistikovaností konstrukce stroje). Výkony kruhů jsou porovnatelné podle maximálního možného zatížení. Jinými slovy podle toho s kolika kg hmoty je maximálně možno pohodlně točit při samovolném nesnížení otáček kruhu, které by byly způsobené velkým zatížením.

7) Také spotřeba elektrické energie se u jednotlivých modelů významně liší. Kruhy s motory více jak 400W jsou nehospodárné a většinou málo účinné. Výhodné jsou bezúhlíkové (Brushless) motory, které mají nízkou spotřebu, velmi dlouhou životnost a jsou bezúdržbové.

8) Často se stává, že je potřeba s hrnčířským kruhem manipulovat, přenášet a převážet jej. Z tohoto důvodu Vás jistě bude zajímat jeho hmotnost a připojovací napětí. Tvrzení, že hrnčířský kruh s větší hmotností je stabilnější je mýtus, není to pravda. Hmotnosti moderních strojů se pohybují okolo 50 kg. Co se týče napětí, doporučujeme klasické domovní zásuvky - napětí 230 V (220 V), kruhy poháněné motory na 400 V (380 V) jsou při případném přesunu limitovány existencí zásuvky tohoto typu. Mimo jiné nižší napětí je také bezpečnější.

9) U hrnčířských kruhů je mnoho kvalitativních znaků, které je třeba sledovat a které trvale ovlivňují jejich životnost. Např. potřebu náhradních dílů, výsledky točení, pohodlnost obsluhy, spotřebu energie, ale i funkční spolehlivost.

10) Požadovaný směr otáček je do jisté míry dán orientací pravák/levák, do jisté míry také zvykem. Pokud se u kruhu bude střídat více točířů je dobré, v případě potřeby, jednoduše změnit směr otáček.

11) Z důvodu případného uplatňování záruky není většinou taktické zvažovat nákup kruhu mimo ČR. Stejné je to i s kruhy, které nejsou určeny pro český trh a byly dovezeny mimo výhradního zástupce pro ČR z jiné země. I u kvalitního výrobku se může objevit nutnost záručního servisu. Například u světoznámých hrnčířských kruhů SHIMPO naše firma zajišťuje případný záruční a pozáruční servis pouze u kruhů určených pro český trh, distribuovaných prostřednictvím našeho výhradního zastoupení kruhů SHIMPO a našich odborných smluvních prodejců.

Uvítáme jakoukoliv věcnou diskuzi k tomuto tématu. Přejeme šťastnou ruku při výběru vhodného kruhu, snad Vám tyto základní informace alespoň trochu pomohou. Bližší informace naleznete na našich stránkách: www.keramickepece.cz. Veškeré zboží lze pořídit přímo na tomto webu :http://www.artkeramika.cz/index.php?id=62
Artkeramika internetový obchod

Související články

Rundel  (T. Macek)
Přetáčení  (T. Macek)
Točení  (T. Macek)
Múj kruh v keramické dílně  (T. Macek)
kruh  (T. Macek)
Jakej kruh do keramického studia?  (T. Macek)

diskuze

Miroslava Randová  Zajímalo by mne, zda a kde se dají v Čechách zakoupit nástavce na točnu. (bats) Odpovědět 4.12. 10.48
J. Terfler  Nástavce na točnu jsou u nás k dostání na objednávku. Pozor na odlišnosti jednotlivýhch modelů a předvrtaných otvorů v nástavci. Cena je 341 Kč/vč. DPH. Většinou si však nástavce vyrábějí hrnčíři sami dle svých individuálních požadavků. K zajištění nástavce slouží předvrtané otvory na točně kruhu. Detail nástavce např. zde: http://www.keramickepece.cz/images/stroje/hmt400_detail.jpg Odpovědět 4.12. 11.43
Martina   Dobrý deň pán Terfler, začala som navštevovať hrnčiarsky kurz a dopredu sa chcem opýtať, na kruh Shimpo idú aké nástavce na točnu, keďže tam nie sú predvŕtané otvory? Treba ich prilepiť hlinou? Lebo niečo podobné som videla na Youtube. Ďakujem za odpoveď. Martina Michalková Odpovědět 7.10. 10.36
Josef Terfler  Dobrý den paní Michálková, podložky na točnu (anglicky bats) se na kruhy Shimpo připevňují pomocí dvou nerezových šroubků, které se snadno zajistí pomocí křídlové matice ze spodní strany točny. Točny kruhů nemají v základním provedení předvrtané otvory pro jejich umístění. Ty lze snadno vytvořit pomocí vrtačky, popř. může tyto otvory připravit již prodejce. Když nejsou podložky používané, 2 malé otvory se při točení snadno zanesou hlínou a nečiní problémy. Občas mají hrnčíři požadavek na náhradní točnu s předvrtanými otvory (tzn. mají jednu originální bez otvorů a jedna náhradní s otvory). Originální podložky Shimpo jsou zhotovené z voděodolné překližky s průměrem 300 mm. Běžně si je však keramici zhotovují sami dle svých požadvaků, většinou ze sádry (vytvoření opravdu kulaté podložky z jiného materiálu je náročné). Věřím, že jste s kruhem spokojená a přeji mnoho úspěchů! Odpovědět 7.10. 11.33
Miroslava Randová  Děkuji za odpověď, z jakého jsou materiálu a v jakých průměrech je dodáváte. Ještě k článku: S hledisky výběru kruhu naprosto souhlasím a po prodělané zkušenosti se špatným setrvačníkovým kruhem (samozřejmě jsou na Českém trhu i dobrá, já jsem s touhy rychle kruh mít zanedbala průzkum) jsem do roka koupila Shimpo a nedám na něj dopustit. Odpovědět 4.12. 16.20
macek  Taky jsem měl možnost vyzkoušet kruh shimpo a musím přiznat, že nepatřil rozhodně k těm horším, ale Brent byl lepší. Odpovědět 30.3. 11.24
Macek  Nabízíte ke koupi i "rundel", nebo třeba v monthly inzerované zařízení, které umožňuje rychlé a snadné vycentrování výrobku k přetáčení, či jiné další dekoraci? Odpovědět 11.12. 22.30
J. Terfler  Nevím co máte na mysli pod pojmem "rundel", ani v americkém časopise Ceramics monthly jsem nezaregistroval žádné zařízení umožňující snadné vycentrování. Existuje celá řada nejrůznějšího příslušenství, "ball mill racks" (malé kulové mlýny) počínaje a různými úpravami kruhů pro specifické oblastní požadavky konče (např. úprava kruhu pro velmi vysoké točení, RK-3EM). Pokud něco opravdu sháníte, rádi se Vaší poptávkou budeme zabývat, je však třeba ji konkretizovat. Odpovědět 18.12. 9.01
Petr  Dobrý den, chtěl bych se zeptat pana Macka na pomůcku pro snadné vycentrování výrobku. Zajímalo by mě cokoli k tomuto tématu. Děkuji Petr Odpovědět 6.12. 20.39
macek  Bohužel tato pomůcka, od firmy Giffin grip se zatím na našem trhu neusadila. Všechny exempláře jsou dovezeny z USA. Jen v případě většího zájmu by se dalo v této oblasti něco podniknout. Je to stejně jako s veškerým ostatním sortimentem. V česku je zatím velmi malá vytříbená poptávka. Takže zatím nezbývá naž používat techniky různých "kachlů...rundlů" a jak jinak je chcete nazývat. Odpovědět 6.12. 22.24
josefy  Proč nemáte u hrnčířských kruhů ceny? Děkuji. Odpovědět 15.11. 7.45
Macek  ceny kruhu jsou na: http://www.artkeramika.cz/index.php?node=3 v clanku nebylo ucelem, nebot kazdy prodejce ma sve ceny. Odpovědět 16.11. 12.48
macek  No musím uznat, že Shimpo kruhy patří opravdu k tomu nejlepšímu co asi na světě hrnčířských kruhů existuje. Problematikou funkčnosti a účelovosti jsem se začal zabývat až s rozšířením svých točířských zkušeností a následně i s rozšířením nabídky na www.artkeramika.cz/eshop/ . Už jsem se zmiňoval, že jsem testoval kruh shimpo, ovšem test nebyl komplexní. Tehdejší kruh byl ze série hoby a docela starý, a tak srovnání s Brentem nerovnocenné. Po zkušenosti s Hrnčířským kruhem RK - 3E Shimpo, musím konstatovat, že jsou si minimálně rovny.Vyzkoušel jsem i další a trošku pochopil, v čem je rozdíl. Pokud chcete udělat podobnou zkušenost, zastavte se na hrnčířských trzích v kostelci a tam si budete moci udělat podobný test sami. Odpovědět 30.3. 11.39
Hana Hek  Ahoj, potrebuji koupit starsi hrncirsky kruh a radu, kde sezenu dobrou hlinu za solidni ceny. Otviram si totiz keramickou dilnu a nemam ani predstavu co to bude stat. Hodlam do toho investovat tak max. 50 000,-. Muze mi nekdo z Vas poradit? Dekuji Hanka (Rakousko) Odpovědět 16.6. 13.05
HELA TUSINOVSKÁ  Najde se někde někdo-kdo by se chtěl zbavit malého hrnčířského kruhu-jsem doma s postiženým synkem-a ráda bych se to naučila.Pec na vypalování by byla,u kamarádky.... Odpovědět 14.3. 15.39
Michal Kus  Když už se tu tak rozebírají ty kruhy chtěl jsem se zeptat na ten model RK-3EM v čem je jiný oproti RK-3E a ještě by mě zajímal model RK-1X v nějakém článku psal pan Terfler, že je vhodný na nejvyšší zatížení, ale co jsem o tom kruhu zjistil, používá ještě převod řemenem a má ,,pouze 300V,, motor oproti 400V v přímém zapojení u nových profi kruhů RK-3E a RK-3D. Mě osobně RK-3D vyhovuje a plně dostačuje (beztak jsem limitován rozměry pece 1x1x1 metr), ale rád bych měl větší přehled :) Děkuji. Michal Odpovědět 12.9. 10.28
Michal Kus  pardon chyba značení 300W a 400W Odpovědět 12.9. 10.30
Josef Terfler  Dobrý den, k Vašemu dotazu uvádím, že existují mutace RK-3E pro různé trhy. Např. RK-3E-G je upravené RK-3E standardně dodávaný bez nohou, otáčky 0-200 rpm. Tato verze se dodává tuším pro trh Řecka a Kréty pro točení vysokého zahradního zboží. Každý trh může mít svá specifika, podle typu a stylu výroby. Co se týče RK-1X, jedná se o silný kruh, který k regulaci používá legendární převodovku "metalic friction drive", hmotnost 85 kg. Tento model nemá schválenou dokumentaci pro prodej v EU. Vzhledem ke svému okrajovému významu v sortimentu Shimpo to ani není plánováno. Odpovědět 14.9. 10.21
Michal Kus  Dobrý den, děkuji za odpověd. Odpovědět 15.9. 20.28
Michal Kus  Děkuji za odpověď. Odpovědět 15.9. 20.28
Iva Horáková  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaká je kvalita kruhu od firmy LAC? Dnes ho už nevyrábí... Ale mám možnost koupit starší. Nejsou poruchové, nebo tak něco?
Děkuji za odpověď a přeji pěkný den Odpovědět 16.7. 11.14
Mirka  Dobrý den,

moje zkušenost je velmi špatná, tento kruh byl právě ta chyba - viz výše, co jsem udělala. Nedoporučuji. Sama jsem svůj dál ani neprodala, aby zas netrpěl někdo jiný, tak leží ve stodole. Odpovědět 18.7. 14.20
macek  Vytočit se na tom něco dá, já se docela vytočil. No každopádně pokud bych měl doporučit, tak bych volil shimpo 3E nebo podobný stroj. Nesnažil bych se překonat a vymyslet něco vychytanýho, byla by to ztráta energie. Odpovědět 18.7. 23.36
Ivan  Dobrý den,
máte prosím zkušenost s hrnčířským kruhem Shimpo RK - 5T (stolní)? Není na závadu 100kw výkon? Za jak dlouho "odejdou" uhlíky, nebo řemen? Odpovědět 25.3. 17.54
MK  Ahoj nemám s ním zkušenosti a opravdu dlouhodobé asi jen tak nikdo mít nebude. Na točení hrníčků a misek jen tak doma by to mohlo stačit.
Mám RK-3D to je 400W motor - bezuhlíkový - má něco kolem 12 000 hodin a šlape jak novej. U toho RK - 5T asi nikdy taková zátěž nebude. Řemen se vymění kdyby něco. Odpovědět 25.3. 21.01
macek  Pokud je kruh míněn na předvádění, ukázky a nebo nárazovou hobby zábavu, na maličké věci, tak se použít dá. Na běžnou výrobu bych ho určitě nevolil. Dle zkušenosti bych někdy i u RK-3E mohl mít silnější motor, na zcentrování více jak 10 kg hmoty naráz už je potřeba netlačit tolik na pilu, ale zvládne to. Ovšem mnozí co si koupili whisper T a začali točit ve větších objemech by už nyní volili raději jeden z profi modelů.
Na druhou stranu je i whisper-T zbytečnej, pokud jde jen o nahodilou zábavu a tam stačí rk 55. Odpovědět 26.3. 7.28
MK  Tomáši tobě 3E zpomaluje s 10 kg? To do té hlíny musíš zatnout prsty :D Já měl na 3D 50 kg na test - když píšou že to zvládne tak sem to chtěl vidět - a zvládl to. Na běžný točení sem tam víc jak 20 kg nikdy nedal.
Zlatý Shimpo - tady v UK mají ,,BIG,, kruhy úplně na ,,H....O,, blbá sedačka, blbá regulace a dáš tam 3kg a při centru mi do 5-10s zastaví na nulu. Odpovědět 26.3. 7.44
macek  Nezpomaluje, jen jsem chtěl upozornit, že silou se dá zastavit. Můj starý přerovák měl mnohem větší sílu, ale ta na běžnou produkci není potřeba. Je to spíše zmínka pro ty štouravý. Také jsem na 3E točil z 20 kg hlíny, dokonce jednou i z 30, Ale více už ne, ale ne kvůli kruhu, ale kvůli schopnostem točíře :-) Ale ticho, čisto a pohoda je k nezaplacení a pak možnost si ho sám kamkoli převézt i přenést. Odpovědět 26.3. 18.01
Ivan  Děkuji mnohokrát za odpověď!!!
...kdyby alespoň byla možnost si tento kruh vyzkoušet...Dívám se na něj jen na YOU Tube, jak na něm točí Simon....
Ještě jednou děkuji a zdravím!
I.K. Odpovědět 25.3. 21.15
MK  Tak zkusit by se určitě dal - možná Tomáš tady nebo u Buchlera, či Artikstudio - dovozce.
Mohu se zeptat proč zrovna tak malý kroužek? Odpovědět 25.3. 22.13
Ivan  ...bydlím v Olomouci, nevím kde je Tomáš....
Pracuji v keramické dílně v jedné soc. firmě, kde máme starší typ kruhu na elektromotor s gumovou spojkou a dvěma pedály. Je hodně hlučný, proto když čtu, jak tichý je provoz japonských kruhů, tak mohu jen závidět. No a ten malý jsem chtěl domů jen tak na nějaké zkoušení apd.... Má výhodu, že se dá dobře přenášet atd.
No a také cena !!! Ty větší "děla" jsou kolem 30.000,-

Zdraví I.K. Odpovědět 26.3. 12.28
MK  Nojo jenže ty ,,děla,, se daj prodat když je třeba a vyplatí se servisovat a jsou prostě vhodné na točení. Tento kroužek já bych to doporučil tak dětem nebo vozíčkáři, ale na točení byť domů bych si ho jako jediný kruh nepořídil. Raději koupit jeté Shimpo s přímým zapojením motoru. Odpovědět 26.3. 13.27
Ivan  ....no a kde ho koupit??? Odpovědět 26.3. 13.47
MK  Sledovat inzerce a nakouknout i za hranice. Ale jestli pracujete jako hrnčíř, tak bych si rozhodně koupil novej - ono jen tak něco doma si natočit tím to začíná, pak začnete řešit malou pícku, protože v práci vám to taky nebudou vypalovat pořád a za chvilku jedete sám na sebe. Takových už bylo. A Shimpo je rozhodně investice co se vyplatí a 30 není zas tolik. Nebo to nahoďte v práci ať vám ho tam koupěj - tyhle organizace jedou na grantech a td - sám sem ve dvou pracoval.
Jinak zrovna dneska sem se koukal co stojí Shimpo zde v UK a moje 3D co mám na své dílně v ČR zde jde kolem £1000 a víc, tak zlatý ceny v ČR. PS už sem začal lobovat u majtelky dílny ať mi ho sem koupí - jejich kruhy sou hrozný. Odpovědět 26.3. 14.42
jiri  Tomáš i já jsme u Brna.....není problém ukázat, a oba máme i starší kruh, a točíme na Shimpech...jsou zcela bez hluku ale jak píše MK je to trochu větší ale dlouhodobá investice, a provoz léta zcela v pohodě ... Odpovědět 26.3. 15.51
Ivan  Ahoj,
moc nerozumím, Jiří, píšeš, že máš m.j. také Shimpo RK - 5T? Pokud ano, tak jak se na něm točí? Popř. na jakých Shimpech točíte, se kterýma jste spokojeni? Odpovědět 26.3. 18.36
MK  Já bych ti to řekl asi takhle.

RK-5T a RK-55 bych jako primární kruh vůbec neuvažoval. Těch 100W je málo a je to hnané řemenem. Dobré pro kroužek s dětmi a td, domu pro někoho kdo si chce jen tak patlat hlínu.

Whisper T je dobrý pro takovou tu ,,hobby,, produkci a na kšeft pro menší věci.

RK-3D a RK-3E sou kruhy pro dílny a pro hrnčíře co se tím živí.

Každý má nějaké osobní preference já osobně ty kruhy 3D a 3E ještě musím trochu rozlišit. 3E je takové ,,moderní ztělesnění,, kruhu a mám k tomu výhrady - prostě když kruhu naložíš nemohu si pomoc ale ta stabilita není taková jakou požaduji. Regulace odděleným pedálem je na první pohled fajn, jenže neodpovídá požadavku na celodenní práci - neustále si seřizovat pedál když ho posunu prostě zdržuje. 3D je oproti tomu replika starých Shimpíček - robusní box připravenej na to že na něj hodíš šišku hlíny a nepohne se, zatlačíš z boku a drží. Nožní pedál na pevno a páka která se hodí při točení ,,špeků,, pro velmi jemnou regulaci. Oba kruhy mají stejný motor, 3E můžeš vejškově nastavit - k 3D si nastavíš židličku :) točna je u 3E o 5 cm větší - je to úplně fuj až jí protočíš koupíš jakou chceš. Cenový rozdíl cca 4-5 tisíc nehraje roli ale dle mého názoru 3E je prostě víc kruh na ,,hobby,, úrovni - není to prostě valit na tom tisícové série.
Pokud chceš ušetřit to T ujde, ale s jídlem roste chuť - šel bych rovnou do 3D/E dle toho jaký ti sedne.

PS osahal/točil sem si všechny krom toho stolního. Třeba Brent je taky fajn ale má ještě řemen a trojnožka jak 3E a stejně ho neseženeš u nás. Odpovědět 26.3. 20.06
Luboš  Po profesionálech názor jednoho hobisty. Mám Whispra T už asi 5 let. Pro moje odpočinkové točení zcela vyhovuje - živit se tím nehodlám. Reálné maximum kruhu je kolem 10 kg hlíny (pro centrování), ale už to pro hoby potřebu člověk stejně moc nevyužije, z 10 kil je už hodně velký výrobek a omezující faktor je i velikost pece, která je k dispozici a pokud jí člověk nemá doma, transportovat velké věci k výpalu jinam je obtížné. Takže pokud se tím nechcete živit, voli bych T-čko. Odpovědět 27.3. 9.33
macek  Ano pokud nechcete točit spousty kusů, třebas z homole, nespěcháte a nemáte ambice točit z více hmoty najednou, je whisper-T dostačující a levnější, Ovšem také se přikláním raději k přebytku výkonu, než byť jen k nepatrnému omezení. Já bych opět volil 3E. Odpovědět 27.3. 12.53
MK  Ono je to také otázka zda je profi řada o tolik dražší - Whisper T 25862,- RK-3D 29620,- - řekl bych při takové investici rozdíl nepatrný. Otázka pak je také prodej kruhu a jeho cena po letech kde díky žádanosti určitých modelů se bude značně lišit. Jak sem psal pro menší věci T stačí - otázka je zda necelé 4000 stojí za to ušetřit.
Jinak určitě z 10kg se dají točit krásné věci ;)

On tazatel napsal, že pracuje v keramické dílně a točí na kruhu - takový člověk jak si začne kupovat kruh pro sebe časem bude zvyšovat ambice - nebo zjistí že to nebude ono a začne se vybavení zbavovat - i tak je třeba uvažovat. Odpovědět 27.3. 13.24
macek  3E stojí 34301,-Kč a je to mazel.Nejen mě, ale i spoustě přátel, kterým jsem kruh dodal, dělá radost a jsou rádi, že zvolili takto.( profi, hobby i školy) U většiny z nich je k vidění a mnozí pořádají i akce, kde se dá vidět i vyzkoušet.
Jinde jsou k vidění a vyzkoušení Whispery-T. Třebas u Matyldy na kurzech. Hodnota těchto zařízení je úměrná jejich kvalitě.
Šetřit na kruhu znamená šetřit na nepravém místě.
Ovšem 3D je skvělý kompromis. Hlavně pro ty co si nelibují v tom nej....
<br>
Souhlasím s MK, je to investice na léta a uvažovat o nějaké 1000 kč ušetřené může léta tlačit na mysli. Odpovědět 27.3. 14.33
MK  Tomáši musím oponovat, jak sem psal 3D považuji za TOP a ty ceny by měli být opačné - já bych ho tak klidně koupil. U 3E mi nedostačovala stabilita a určitá ,,mikrovůle,, v nohách, plus ten pedál se ukázal jako horší řešení.
Na druhou stranu klidně ať jsou ceny takto je dobré za to nejlepší ušetřit :D

Až se dostanu ke svému ,,buclíkovi,, asi mu dám pusu po tom utrpení zde :D

3D je pro ty co ,,VĚDÍ,, :D

Ale je možné že mám prostě jen jiné požadavky co se kruhu týče ;) 3E je super stroj jen sem na něco moc náročný. Odpovědět 27.3. 15.19
jiri  omlouvám nedorozumění - nepřesnost, Ivane my máme RK 3E... já jsem také amatér, ale ne tak "bohatý" abych si kupoval levné stroje....občas točím nízké bonsai-misky většího průměru a myslel si při nákupu že ta stabilita + rozpojovací vana bude pro mě lepší....+ nechěl aby se mi kruh zastavoval.....dnes ale zcela bez výhrad souhlasím s tím co píše MK ... je lépe mít rezervu výkonu, než být něčím omezovaný..... Odpovědět 27.3. 10.10
Ivan  Pánové,
díky moc za vaše názory!!!! Odpovědět 27.3. 21.16


Jméno:   Email:  
Kolik je 5+1? (antispam)